Hazırlanan web sitelerinin arama motorlarında belirli bir seviyeye yükselmesi ve kitlelere ulaşabilmesi ancak arama motoru Optimizasyonu yapılarak sağlanabilmektedir. İnternet içerisinde belirli bir trafiğin yakalanabilmesi ancak bu şekilde mümkündür. Trafiğin sağlanması, ziyaretçiyle buluşmanın sağlanması anlamına gelmektedir. Böylelikle istenilen sonuçlar ve hedeflenen amaçlar ulaşılabilir hale gelmektedir. Uzun vadeli bir çalışma sonucu elde edilebilen başarılı sonuçlar neticesinde üst sıralara yükselen web siteleri sayısız kitleye saniyeler içerisinde bilgi akışı sağlamaktadır. İçeriğiniz ya da hedef kitleniz ne olursa olsun arama motoru Optimizasyonu gerçekleştirirken uyum kriterlerine öncelik göstermek zorunluluk dahilindedir. Metin ya da görsel öğeler ile desteklenen içeriklerde arama motoru Optimizasyonu yapılırken başlıca izlenmesi gereken yol, sitenin güncel tutulmasıdır. Marka çalışması ya da SEO çalışması üzerinden bir karara varmak gerekmektedir. Çalışmalar, alınan bu kararlar üzerinden ilerleme kaydetmelidir. Rekabet, zaman, riskler, hedefler ve sonuçlara ilişkin yapılan planlamalar sayesinde kontrollü bir çalışma planı oluşturulabilmektedir. Bütün bu çalışmaların uzun bir sürece yayılması ve planlı bir şekilde ilerlemesi ile yakalanabilen nitelikli başarılardan söz edilebilmektedir. Aksi takdirde web sitesi üzerinde geriye dönüşü olmayan zararlara neden olunabilmektedir.
Arama motoru Optimizasyonu çalışmaları içerisinde birçok planlamadan bahsedilebilmektedir. Görsel düzenlemeler, metin içerik düzenlemeleri, lokasyon uyumluluğu, anahtar kelime çalışmaları, backlink stratejileri gibi detaylar doğru uygulandığı takdirde, sitenin üst sıralarda görünmesi ve tahmin edilenden fazla kitleye ulaşabilmesi imkansız değildir. Mevcut site için seçilen sağlıklı yollar ve doğru yöntemler ve yine doğru SEO uygulamalarının yanı sıra kitle ile içerik arasında yakalanan uyum son derece önem arz etmektedir. Yayınlanan görsel öğelerin ya da alınan reklamların siteyi yavaşlatan ve kitleyi uzaklaştıran nitelikte olmamasına özellikle itina gösterilmelidir. Çalışmalar yürütülürken sabırsız ve aceleci bir anlayışla şişirme uygulamalar yapmaktan kaçınmakta fayda vardır. Anlık bir yükselmenin ardından baş gösterecek düşüşlere neden olacak bu tip uygulamalara karşı, bütün bu önlemlerin alınması kesinlikle bir gerekliliktir.
Arama motoru Optimizasyonu uzmanlık gerektiren bir çalışma sonucu gerçekleştirilmelidir. Klasik çalışmalar siteye hiçbir fayda getirmeyeceği gibi zararlara da yol açabilmektedir. Öyle ki bir zaman sonra site tamamen kaldırılabilmektedir.