Günümüz ticaret sektörlerinden biri haline gelen ve online mağazacılık üzerine kurulu olan e-ticaret sitesi, kurulu olan işletmenizin, internet üzerinde, neredeyse hiçbir personele ihtiyaç duymadan, tek başınıza kontrol edebileceğiniz bir yapıda, yılda bir defa ödeyeceğiniz domain, ssl, hosting gibi ücretleriyle giderleri çok düşük olan, işletmenize ait bir şubeniz haline geliyor. E-ticaret sitesi kurmak için mutlaka bir işletmenizin olmasına da gerek yok, dilerseniz tedarikçi firmalarla anlaşmalar yaparak, kendinize ek gelir kaynağı sağlayabilecek şekilde projelendirebilirsiniz.

E-ticaret siteleri, hem alıcının, hem satıcının karlılık oranına gözle görülür oranlarda fayda sağlıyor ve ticaret hayatını, alışveriş dünyasını tek bir tıkla değişime uğratıyor. Her iki tarafa da faydalı bu ticaret yapısı, avantajlarıyla tercih sebebi oluyor.

İnternet olan her yere ulaşabilmenize olanak tanıyan e-ticaret sitesi, ticaretle uğraşanlara birçok konuda avantaj sağlıyor. Bunlar, 365 gün, 7/24 açık olması, bulunduğunuz çevre ya da il haricinde il ve ülke sınırları dışına ürünlerinizi satabilme olanağı sunması, ürün kategori ve çeşitliliğinin fazla olmasına imkan tanıması, hızlı işlem süreçleri , stok, maliyet, iş gücü ve giderlerin çok düşük olması gibi avantajları bulunmaktadır.

E-ticaret sitesinin müşterilere sağladığı avantajları ise aradığı ürünü bulabilmek için saatlerce alışveriş merkezlerinde dolaşmayı ve yol masraflarını ortadan kaldırması, almak istediği ürünü kolaylıkla kıyaslayabilme olanağı sunması ve almak istediği ürünü çok daha ucuza satın alma imkanı sağlamasıdır.