Google Chrome, Safari gibi tarayıcılar tarafından desteklenirken, İnternet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera gibi tarayıcılar tarafından kısmen desteklenmektedir. Html 5 template, html bir diğer deyişle zengin metin işaret dilinin son sürümüdür. İnternet ortamında veri paylaşımında kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir. Yazı, görüntü, video gibi verileri ve bunları içeren sayfaları basitçe birbirine bağlamaktadır. Yine bu sayfaların web tarayıcısı yazılımları tarafından algılanmasını ve düzgün görünebilmesini sağlayan kuralları belirlemektedir. Bu anlamda internetin temelini oluşturmaktadır.

Html 5 template çalışmalarına 2004 yılında başlanmıştır. Ancak ws3 bu çalışmalara 2007 yılında sahip olduğu ismi vermiştir. Hala geliştirilmesine devam etmektedir. Başlıca bilişim firmaları bu gelişimi oldukça desteklemektedir.

Bu son sürümün tercih edilmesinde birçok sebep vardır. Öncelikle hata kontrolleri son derece gelişmiştir. Yeni anlamsal etiketler ve parametreler sayesinde işleri oldukça kolaylaştırmaktadır. Diğer uygulamalar için gerekli desteği sağlamaktadır. Ses, video gibi verilere desteği yeterince güçlüdür. web tasarımcılarının bir site hazırlarken, içerik mimarisini oluşturabilmek ve sunabilmek adına kullandıkları bu verimli kodlama dili sayesinde mevcut site, arama motorları tarafından çok daha kolay tanımlanabilmektedir. Bu durum ise üst sıralarda görüntülenme anlamına gelmektedir. Html 5 template ile hazırlanan içerikler daha modern ve gelişmiş özellikler barındırmaktadır. Başka eklentilere ihtiyaç duyulmayan bir kodlama diline sahiptir. Farklı özellikler barındıran çeşitli html 5 template kodlamaları ile ihtiyaç duyulan alt yapıyı oluşturmak, son derece nitelikli bir sonuca ulaştırmaktadır. Örneğin bazı şablonlarda elementlere sınıflar atayarak çeşitli tarayıcı özelliklerini eklemeyi mümkün kılarken, java script kodu yazılmasına ihtiyaç duymamaktadır.

Flash video eklentileri popülaritelerine rağmen, bu son sürüme ait video eklentisi yazmanın çok daha kaliteli ve verimli görüntü elde etmenin yolu olduğu bilinmektedir. Yüksek kalitede, verimli ve gelişmiş web uygulamalarının önünü açan bu kodlama dili ile web geliştiricileri inanılmaz tasarımlara imzalarını atmaktadırlar. Html 5 template uygulamaları ile tercih edilen tasarım içeriğine uygun yazılımlar ve elementler belirlenerek, arama motorlarında üst sıralarda görünüm sağlayan siteler oluşturmak, anahtar kelimelerin çok daha hızlı algılanmasını sağlamak dolayısıyla nitelikli sonuçlara ulaşmak mümkün.