Her geçen gün gelişen teknolojiler sayesinde uzak diye bir tanımlamanın sona erdiğini söylemek mümkün. Hiç ir ticari faaliyet içerisinde ulaşılamayacak bir kitle söz konusu değil. İçerik ya da sektör ne olursa olsun internet siteleri aracılığı ile sayısız insana saniyeler içerisinde hitap etmenin inanılmaz kazançları beraberinde getirdiği bir gerçek. Anlık devinimlerle firmalar suya sabuna dokunmadan kazanç elde edebilmektedirler. Olumlu gelişmelerin aynı orantıda kar sağlaması mümkün iken, sağlıksız bir yol izlendiği takdirde internet siteleri son derece güvensiz bir izlenim oluşturabilmektedir. Bu izlerin ziyaretçi algısından yok edilmesi ise inanılmaz zor bir sürecin başlangıcıdır. Çoğu zaman başarılı neticelere varmak da mümkün olmayabilmektedir. Bir sayfa niteliği doğrultusunda son derece özenli oluşturulmalıdır. Referans sağlayabilecek güvenilir bir izlenim için bu profesyonel çalışma adeta bir gerekliliktir.

Bütün bunların dışında birçok konuda bilgilendirme içeren internet siteleri ziyaretçi trafiği oldukça yüksek grafikler çizmektedir. İçerik ve bilgi doğruluğu mevcut sayfanın güvenilirliği ile doğru orantılıdır. Küçük yazım hataları, eksik bilgi ya da dayanaksız bilgi paylaşımı sayfanın güven kaybına, ardından da tıklanma oranının düşmesine neden olmaktadır. Bu sonuçlar ışığında sayfa, istenilen başarıyı elde edememektedir. Reklam alanlarının yer aldığı internet siteleri, aldıkları reklam içeriklerine bağlı olarak belirli bir kalite elde etmektedir. Kişilerin görmekten rahatsız olacakları tanıtım alanlarının yer aldığı bir sayfa bir zaman sonra asla tıklanmayacak ya da sayfa içerisinde gezinme süresi oldukça düşecektir.

Günümüzde birçok konuda bilgi edinimi, arama motorları aracılığı ile ulaşılan sayfalar sayesinde gerçekleşmektedir. Veri tabanına kaydedilen her bilgi kişilerin oturdukları yerden dünyayı avuçları içerisinde hissetmelerine eş değerdir. Bu nedenledir ki sanılanın aksine bilgi kirliliğinin oluşumu son derece üst düzeylere çıkmıştır. Bu kirlilik kitlelerin internet siteleri aracılığı ile edindikleri içeriklere olan güvenlerinin hızla kaybolmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla özen gösterilmesi gereken bir husustur. Gerçi tüm bu verilerin dışında salt bilgi amaçlı kurulan ya da oluşturulan sayfaların varlığından söz etmek okyanusta bir damla misalidir. Sonsuz içerik üzerine konumlandırılmış sayısız sayfadan söz etmek çok daha sağlıklı olacaktır.