Kurumsal web sitesi çeşitli firmaların kendileri hakkında bilgilendirme yaptıkları web sitesi biçimidir. Bu tür web sitelerinin en önemli özelliği sadece tanıtıma yönelik olmasıdır. Kurumsal deyince bunun içinde kamu kurum ve kuruluşlarını da dahil etmek mümkün olabilir. Genellikle bu siteler üzerinden e-ticaret yani satış yapılmaz. Ancak, web sitesi ticari bir işletmenin kurumsal tanıtım web sitesi ise, ürünlerin tanıtımı ve ürüne nasıl ulaşılacağı konusunda kullanıcıları aydınlatır. Kurum hakkında ihtiyaç duyulduğu kadarıyla bilgiler bulunur.

Kar amacı güden , ticari işletmeler için web sitesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Günümüzde müşteriler ve üçüncü kişiler firma hakkında bilgi öğrenmek istedikleri zaman ilk olarak firmanın web sitesini internet üzerinden bakmaktadır. web sitesi bulunmayan bir işletme firma ile iletişime geçmeye çalışan kişiler üzerinde olumsuz bir etki oluşturmaktadır. Olumsuz bir etki oluşmasa bile, günümüzde bir web sitesi ile kendisine ait firma bilgilerini internette yayınlamayan bir şirket, zorunlu olmadıkça hiç kimsenin ulaşmak için çaba sarfedeceği bir kurum olmayacaktır.

Kurumsal web sitesi tasarımının yaptırırken neler dikkat edilmelidir?

Amaç bellidir. Firmanın tanıtımını yapmak.

Bu nedenle kurumsal web sitesi tasarımı yapılırken, tasarım muhakkak sade ve göz yormayan bir yapıda yaptırılmalıdır. Verilen bilgiler firma bilgilerine ulaşmaya çalışan kişilerin ihtiyaç duyduğundan eksik olmamalıdır ve gereksiz de bilgilendirme yapılmamalıdır. Bu konuda profesyonel bir ekipten, genellikle medya ve reklam ajanslarından destek almak doğru bir hareket olacaktır.