1- Microsoft ouflook lisansli veya lisanssız olarak sahip olduktan sonra öncelikle araçlar sekmesinden hesap ayarları kısmına gelinir.

2- Hesap ayalarına tıklandıktan sonra (yeni)kısmına tıkladıktan sonra yeni bir hesap oluşturmamız gerekmektedir.Açılan pencerede herhangi bir yere tıklamadan “Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır” seçeneğine tıklanır

3- Çıkan ekranda internet e-posta seçeneği tıklandıktan sonra ileri denilir.

4- İleri denildikten sonra gelen ekran üzerinde ilgili kısımları doldurmanız gerekmektedir.İlgili kısımları doldurduktan sonra diğer ayarlar kısmına tıklanır.

5- Açılan pencerede “Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor” işaretli olduktan sonraüst tarafta bulunan gelişmiş sekmesine tıklanır.

6- Gelişmiş sekmesinde posta sunucunuzun size sağlamış olduğu port numaralarını girmeniz gerekmektedir.Her sunucu farklı port numarası içerdiğinden servis sağlayıcınızla görüşerek ilgili kısımları doldurabilirsiniz.

7- İlgili kısımları doldurduktan sonra tamam butonuna bastıktan sonra ileri kısmına tıklanarak işlemleri tamamlayabilirsiniz. Hesap ayarlarınızın tamamlanması için “son” tıklanarak işlemler bitirilir.