İnteraktif ortama erişimin sadece bilgisayarlar üzerinden gerçekleştiği algısı günümüzde yerle bir olmuş durumda. Telefonlardan, tabletlerden internete erişim artık çok daha revaçta. Dolayısıyla sadece bilgisayar ekranlarına göre düzenlenmiş kodlamalar ve çözünürlükler ile hazırlanan Site Tasarımları talepleri tam anlamıyla karşılayamamaktadır. Responsive web sitesi, bu sorunun ortadan kaldırıldığı en gelişmiş yazılım kodlamaları içermektedir. Ekran çözünürlüğündeki değişkenleri her kod ile çalışır hale getirmektedir. Dolayısıyla tablet, pc, dikey telefon ya da yatay telefon üzerinden siteye kolaylıkla ve aynı kalitede erişimin sağlanmasına olanak tanımaktadır. Responsive web sitesi, her cihazda aynı kalitenin yakalanamadığı bu görüntü ve çözünürlük sorununu tek bir adımda çözmektedir. Bazı sitelere farklı tarayıcılar üzerinden bile erişimin sağlanamadığı durumlar bu tarz kodlamaların yazılıma eklenmemesinden kaynaklanmaktadır. Kurumsal bir sitenin bir zaman sonra kişilere ilan ettiği “artık tabletteyiz, telefonlarınızdayız” gibi söylemleri, Responsive web sitesi oldukları anlamına gelmektedir.

Günümüz şartlarında interaktif ortamlar neredeyse tüm firma, kurum ya da kuruluşların gerekliliği halini almıştır. Yine bilişim sistemleri üzerinden binlerce insana ulaşmak, satış ya da maliyeti düşük reklam ve tanıtım yapmak son derece kolaylaşmıştır. İnsanların artık tabletleri ve telefonları dışında internet erişimini neredeyse gerçekleştirmedikleri gerçeği asla yadsınamaz. Dolayısıyla hedef kitleye ulaşmak amacının sağlanması, o kitlenin kullandığı araçlara uyumlu sitelere yönelmektir. Responsive web sitesi edinerek, mevcut sitenin tüm cihazlardan erişilebilir hale getirilmesi, amaca yönelik en önemli adımlardan biridir.

Bir diğer deyişle duyarlı, uyumlu anlamına de gelen bu tip tasarımlar, içeriklerdeki yazıların, resimlerin ya da diğer tüm donelerin yeniden şekillenerek mevcut cihaza uyumlu görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Ekrana tam oturtulan görüntüler yine ziyaretçinin site içerisinde rahatlıkla gezinebileceği versiyonlara kavuşturulmaktadır. Son zamanlarda adeta gereklilik haline gelen Responsive web sitesi, kitlelerin gelişen teknolojiler içerisinde varlıklarını ciddi anlamda hissettirmelerinden kaynaklanmaktadır. Mobil cihazlardan ya da tabletlerden gezinmede zorluk çekilen, kısmi görüntüleme yapılabilen sitelerin ziyaretçi akışında inanılmaz düşüşler yaşanacaktır. Bu nedenle firmalar tercihlerini bu dönüşümden yana kullanmaktadırlar. Dünya üzerinde, bu tip sitelerin tıklanma oranı %25 lere varmakta ve bu rakam her geçen gün hızla artmaktadır.