İnternet dünyası çok geniş kapsamlıdır. İnternette, milyonlarca web sitesi bulunmaktadır. İnternette web site sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Web sayfaları ve benzeri dosyalar hosting denilen sunucularda mevcut durumdadır. Her web sitesi, dosyalarını barındırmak için bir hosting alması gerekmektedir. Hostingler çeşitlerine göre ücretlendirilmektedir. SEO hostingler diğer hostinglerden farklıdır.

SEO hostingleri değer hostinglerden ayıran en temel özellik: SEO hostinglerde web sitelerinin C-CLASS IP adresi de barındırmış olmasıdır. C-CLASS IP tip tabanlı hostinglerde birden fazla web sitesinin barındırılmış olması siteler arasında birbirine verilen linkler önem taşımaz hale gelir. Bu durum sıradan hostingler için geçerlidir. SEO hostinglerde ise her siteye farklı C-CLASS IP adresleri verilerek siteler arasında link paylaşımı yapabilirsiniz. Bu durum SEO hostingler ile normal hostingler arasında farkı göz önüne sermektedir. SEO hosting sayesinde backlink konusunda farklı sitelerden backlink almak için , herhangi bir ücret ödemenize gerek duyulmamaktadır. SEO hostingler ile sadece SEO danışmanları ilgilenmektedir. Bu yüzden çok az firma tarafından SEO hostingler satılmaktadır.

Günümüzde interneti kötü emelleri için kullanan insanlar tarafından, SEO hosting satımı yapılır şeklindeki linkler sitelerde reklam şeklinde geçmektedir. Bu gibi sitelere inanmamak gerekmektedir. Bilgisi olmayan kişiler bu web sitelerinden SEO hosting satın almak istediğinde ödeme yapmasına rağmen SEO hostinge ulaşamamaktadır. Bu durumda kullanıcı maddi, manevi zarar görmenin üzüntüsünü yaşamaktadır. IP adresleri 5 farklı gruba ayrılmaktadır. Bunlar: a sınıfı IP adresleri, b sınıfı IP adresleri, c sınıfı IP adresleri, d sınıfı IP adresleri ve e sınıfı IP adresleri olmak üzere ayrılmaktadır. Bu IP adresleri içerisinde en kaliteli olan a sınıfı IP adresleridir. A sınıfı IP adresleri ve b sınıfı IP adreslerinde SEO hosting’i bulmak oldukça zor bir durumdur. Bu sınıflardaki SEO hostingler oldukça yüksek maliyetlidir. Bu nedenle SEO hostinglerin en ideal olanı c sınıfı IP adresleridir. Bu yüzden C-CLASS IP denilmektedir.

SEO hosting kullanan siteler arama motorlarında daha uygun görünmektedir. Kullanıcı , kullanmış olduğu sunucuda farklı illegal bir site var ise SEO açısından sorun oluşmaktadır. SEO hosting sayesinde her siteye verilen farklı IP adresleri sayesinde bu olumsuz durumdan kurtulmak mümkün olmaktadır.