İnternet sitenizi oluşturmaya karar verdiğinizde bunun nasıl görüneceği ve nasıl işlevler yerine getireceği gibi soruların yanında bu devasa sanal alemde nasıl kolayca diğerlerinin arasından sıyrılıp bulunacağı da önemlidir.

Arama sonuçlarında diğer siteler ve rakiplerden sıyrılıp görünür olması için SEO web tasarım unsuru devreye girmekte.

SEO web tasarım arama motorlarının istediği kriterlere uyumlu ve arama motorları tarafından arana şartları yerine getirme kapasitesine sahip olması demek.

Eğer siz sitenizi kurarken SEO web tasarım özelliklerine sahip bir hizmet alıyorsanız çok önemli bir unsuru yerinde getirmiş olursunuz. Çünkü böylece arama motorlarının sevdiği tipte bir siteye sahip olursunuz. Aksi takdirde SEO web tasarım özelliklerinden yoksun bir yapı ile rakiplerinizin arasından sıyrılmak çok zordur ve oldukça büyük harcamalar yapmak zorunda kalabilirsiniz.

SEO web tasarım ile doğal yollardan belli bir takım özelliklere sahip olacak olan siteniz arama sonuçlarında daha çok listelenir ve tıklanır. Böylece giderek ön sayfalara yükselir ve ziyaret trafiği artar. Sonuçta SEO web tasarım kendi kendini besleyen bir sistem gibi çalışır. Sunduğu özellikler uygun bir şekilde kullanılırsa, çok verimlidir.

Aksi durumda sitenizi doğal olmayan yollardan bu şekilde uyumlu hale getirmeye çalışır ve hatırı sayılır bir maddi yükün altına girmek zorunda kalabilirsiniz.