Dünyada internet kullanımının yaygınlaşması, interneti iletişim kanallarının en üst katına taşımıştır. Bu durum site kurmak ihtiyacının bir gereklilik ya da zorunluluk olarak karşımıza çıkmasını sağlamıştır. Büyük kurumsal firmaların yaygınlaştırdığı web sitesi açma işini artık kobiler, serbest çalışanlar, girişimciler, sanatçılar gibi diğer gruptaki ilgililer üstlenmeye başlamıştır.

Klasik yöntemler kullanılarak nasıl site kurulur?
Bu yöntemleri kullanarak site kurmak isteyen kişilerin teknik açıdan bazı bilgilere sahip olması gerekir. Bu işlemler bazı süreçleri kapsayan çalışmaları gerektirmektedir. Bunlar;

Web adresi alma: İnternet ortamında kendinize yer edinebilmek için bir alan adına ihtiyacınız vardır. Alan adı kullanıcıların adresi olarak algılanmalıdır. Site ise kullanıcıların mağazası anlamındadır. Alan adı internet kullanıcıların size ulaşabilmesi için bir adrestir. Site ise kullanıcıların gördüğü ve etkileşimi sağladığı yerdir. Adresinizi bulan kişiler size erişimi sağlayacaktır. Kendinize uygun bir adres belirledikten sonra, alan adı konusunda tescil hizmeti sunan operatörden bunu kendi üzerinize tescil ettirmelisiniz.

Hosting hizmeti: Kendinize alan adı aldıktan sonra Hosting işlemi yapmalısınız. Bu işlem site kurmak isteyenler için, sitede bulunan her işlemin ve verinin barındırılmasıdır. Bu işlemle site belli bir sunucuda barındırılır, gelen ziyaretçiler sitenin adresini girince sunucudaki verilere göre site içeriği görüntülenir. Bu hizmeti web adresi aldığınız operatörlerden sağlayabilirsiniz.

Site oluşturma: site kurmak anlamında en zor olan siteyi oluşturmaktır. Sitenizin başarılı olması için CSS, HTML, JAVA, PHP, FLASH dillerinin en az bir kısmına hâkim olmak gerekmektedir. Yani HTML ile sitenin genel içeriğini oluşturma, JAVA ile veri bazlı işlemleri yapma, FLASH programlama ile görsel efektleri siteye katmak gibi işlevlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Oluşturmuş olduğunuz kodları ve verileri sitenin barındırılmış olduğu sunucuya aktarmalısınız. Bunu yapmak için çoğunlukla ftp clientları olarak adlandırılan ve internet ortamında veri transferi yapmayı sağlayan programlar ile sunucuya aktarmanız gerekir. Yaptığınız değişimleri kullanıcılara görünür hale getirmeniz bu şekilde sağlanmaktadır. Bu işlemleri yaparken bu programların hepsine hâkim olmanız gerekmemektedir. Bunu World ile yaptığınız çalışmaya benzetebilirsiniz. Siz çalışırken World nasıl düzeltme yapıyor ve işinizi kolay hale getiriyorsa, bunun gibi bir hizmeti kullanarak site kurmak mümkündür.