İletişimde internetin yaygınlaşması sonucunda şirketlerin dışında bireylerde kendisine ait site tasarımı yapmak için değişik çalışmalar yapmaktadır. İhtiyacınızı karşılayacak kadar bir site tasarımı yapmak için, temel web tasarım programlarının bilinmesi gerekmektedir. Ancak bunları bilmiyorsanız, kuruluma yardımcı olmak için hazır temaları bulunan bloglardan faydalanabilirsiniz. Fakat web sitesinin farklı olması için blog sayfasındaki temaları kullanmamak gerekir.

site tasarımı nasıl yapılır?

site tasarımı için öncelikle tasarımı yapılacak web sitenin konusu ve hitap edeceği kesim belirlenmelidir. Bunun sonucunda site tasarımı için gerekli olan tasarım programları ve görsel ögelerin seçimi yapılmalıdır. Bir web sitesi yapmak için farklı aşamaları uygulamalısınız. Öncelikle bir alan adı yani domain sahibi olmalısınız. Bunu internet üzerinden operatörlerden alabilirsiniz. Bundan sonra internet ortamında sitenizin varlığını devam ettireceği, yönetim işlemlerini ve sitenin yayınlanmasını sağlayacak olan bir hosting hizmeti almalısınız. Hosting hizmeti, sitenin bağlı olduğu sunucuda barındırılmasıdır. Alan adını aldığınız firmadan veya başka bir yerden Hosting temin edebilirsiniz. Bunları hazırladıktan sonra Web Yazılım ve site tasarımı yapmak gerekiyor. Sitenin içeriğine göre yazılım aşaması farklı olmaktadır. Bir e-ticaret sitesi açılıyorsa daha fazla özen gösterilmeli, saldırı ve verilerin aktarılması konusunda oluşabilecek tehditlere karşı her türlü güvenlik sağlanmalıdır. İçinde yönetilebilir panel bulunan siteler ise, panel kullanıcısına göre ayarlanmalı ve karışık bir yapıda olmamalıdır. Panel ara yüzünün kolaylığı site yöneticilerinin işlemlere daha kolay ve zevkle müdahale edebilmeleri konusunda oldukça etkili olacaktır. site tasarımı içinde background tasarımı, banner tasarımı, body tasarımı, panel tasarımı, footer tasarımı gibi aşamaları içermektedir. Yapılacak site tasarımı ziyaretçi odaklı düşünülmelidir. Ziyaretçilerin site içeriğine ve bilgilere kolay ulaşımı sağlanmalıdır. Bunlar site tasarımı için gereklidir. Ziyaretçiler için yorucu olmayan renkler, sayfa boyutları gibi imajlar ayarlanmalıdır.

site tasarımı aşamaları nedir?

site tasarımına başlarken tasarlanacak sitenin amacı belirlenmelidir. Site için tüm dökümanlar toplanmalı, kullanıcılar için önem taşıyan hakkımızda kısmı özenle hazırlanmalıdır. Site tasarımları çoğunlukla dört kısımdan oluşmaktadır. Bunlar ana sayfa, hakkımızda bölümü, referanslar ve iletişim kısımlarıdır. Tasarımı yapılacak site bir e-ticaret sitesiyse ayrıca ürünlerin kategorilere ayrılarak siteye konması gerekir. Sizi diğer rakiplerinizden ayıracak bir site oluşturmak için, PHP web programlama, HTML kodlama dili, ASPX web programlama gibi programların çoğunluğunun bilinmesi gerekir. site tasarımı sonrasında kodlama aşaması yapılacaktır. Kodlamaların bitmesinden sonra kontrol panelinden ürün veya kategori eklenebilmektedir.