Bir sunucu üzerinde çalışabilecek olan yazılımlar için Web Yazılımı denmektedir. Web Yazılımı web teknolojileri yardımıyla oluşturulmakta bu nedenle de; Netscape, Safari, Chrome tarayıcılarında sorun çıkarmadan çalışabilmektedir. İnternet bağlantısı olan bilgisayarlarda çok şubeli çözüm olarak bilinmekte olan birçok kullanıcının yararlandığı ekonomik çözüm türleri ardır. Web Yazılımı uzman kişiler tarafından ya da kişisel olarak oluşturulabilmektedir. Bazı yazılım özelliklerini bildikten sonra bu konu oldukça hızlı bir şekilde kavranmakta ve kişiler kendi özgür alanlarını oluşturabilmektedirler. Artık herkes kısa sürede bütün cihazlara uyumlu olan ve cihazın sorunlu hallerinden donanımın eksiklerinden etkilenmeyen yazılımlar hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Geliştirme imkanı bulunan bu yazılımlar diğer programlardan da yararlanılabilmesi ve lokal olarak oluşturulan programlar baz alınarak Fiyatlarının işlevinden az olması bu yazılımların çok fazla yaygın hale geleceğinin göstergesi durum şu anda da yeterince yaygın olduğunu göstermekte.

Ancak bu yazılımlarla yeni uğraşmaya başlayanlar için en temel soru Web Yazılımının ne tarz özellikler barındırması gerektiğidir. Öncelikle bilinmelidir ki Web Yazılımları sadece internet için değildir. Dilerseniz bir ihtiyaç doğduğunda kapalı sistem halinde de bu yazılımlardan yararlanabilirsiniz. Bazen ofis içinde bu yazılımlardan yararlanılmakta ve bu ofis ağlarına network denmektedir. İnternete bağlı olsanız da olmasanız da bu ağlardan ofisinizde rahat bir şekilde yararlanmanız mümkündür. Bu yazılımın en iyi yönlerinden biri herhangi bir bilgisayara yeterli bilgiler olduğunda dışarıdan da bağlanabilmesidir. En büyük avantajlardan biri olarak görülmektedir.

Ancak bir web sitesi yapabilecek durumda değilseniz ve internetin size sunduğu bu imkanlardan yararlanmak istemekteyseniz yapmanız gereken Ucuz web sitesi olarak bilinen hazır sitelerden yararlanmaktır. Hatta internet üzerinde Ucuz web sitesi olarak ticari site dahi bulmanız mümkündür. Her zaman Ucuz web sitesi bulma imkanınız olan hazır site sunan blog ya da çeşitli ticari firmalardan yararlanabilirsiniz. Bu firmalar size reklam payı verir gibi kendi isminizden sonra site ismini verecektir. Eğer bu bir ticari site ise aylık ücret ödeyeceğiniz siteler için isim almanıza dahi gerek yoktur eğer isterseniz kendi sitenize yönlendirmek için isim ve alan alabilirsiniz. Eğer bir blog ise ücretsiz olarak açmanız mümkün olacaktır.