web sitesi tasarımı ve kodlaması ülkemizde önemli ölçüde mesafe kaydetmiştir. Hazır web sitesi paketlerinin yanı sıra, ihtiyaca özel olarak oluşturulan web sitesi tasarımları bulunmaktadır. web sitesi oluşturmak isteyen bir kişi öncelikle ihtiyacının ne olduğunu tespit etmelidir. web sitesi ile ilgili ihtiyacını tespit ettikten sonra hazır web sitesi, ya da özel tasarım web sitesi mi kullanacağının kararını vermeli.

Hazırlanmak istenen web sitesi bir blog özelliği taşıyabilir. Böyle durumlarda hazır blog servislerinin kullanılması daha doğru olur.

web sitesi deyince herkesin her yerden 7/24 ulaşabileceği bir platformdan söz edilmektedir. Dolayısıyla en basit amaca bile hizmet ediyor olsa web sitesi hazır paketini seçerken ya da bir tasarım ajansı seçerken son derece titiz davranmak gerekir.

Bir web sitesi oluşturmak için öncelikli ihtiyaç kullanılacak olan alan adının, ya da uluslararası ifadesiyle domainin seçilmesidir. web sitesine erişimi sağlayacak olan alan adıdır. Sonrasında web sitesi ile ilgili özellikler belirlenmelidir. Bu özellikler web sitesinin hangi ihtiyacı gidereceğine göre değişir.

Bir web sitesi, içerik yayınlama, e-ticaret, Sosyal Medya platformu, pazar yeri, kurumsal tanıtım, kişisel tanıtım, halkla ilişkiler gibi çeşitli amaçlarla hazırlanabilir. Sayılan kategorilerle ilgili kendi içinde alt ayırımlar yapılabilir. Sayılan kategorilerin her biri web sitesi için farklı özellikler gerektirir. web tasarımcılarının bu kategorilerde uzmanlaşmış olması önemlidir. Örnek vermek gerekirse: e-ticaret sitesi hazırlama her tasarımcının yapabileceği bir iş değildir. Kısaca bahsettiğimiz konulara dikkat edilmesi çok önemlidir.