Web Yazılımı, herhangi bir web server yani sunucu üzerinde çalışmış olan yazılımların tümüdür. Bunlar; kısmen veya tamamen web teknolojilerini kullanmaktadır. Bu nedenle Web Yazılımı Netscape, İnternet Explorer, Safari, Mozilla Firefox, Yandex, Chrome gibi tarayıcılar ile sorunsuz kullanılır. İnternet bağlantısı bulunan her bilgisayarla kullanılabilen, çok şubeli çözümleri olan, çok kullanıcılı ekonomik çözümler sunar. web sitelerinin temeli olan HTML programlama diline yeni özellikler katmak için kullanılan bu Web Yazılımlar sayesinde siteler bir kişiye ihtiyaç duymadan kendini otomatik olarak günceller. Günümüzde hemen her ev ve işyerinde internetin yaygınlaşmasıyla, pek çok lokal yazılım yerini Web Yazılımına bırakmıştır. İnternet olan her durumda kullanılabilen, internet bağlantısı olan her cihazla veri işleyebilen, cihaz sorunlarından ya da donanım hatalarından etkilenmeyen Web Yazılımı oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Ayrıca geliştirilmeye uygun olması, diğer bütün programlarla etkileşim kurması ve kullanılan lokal programlara göre Fiyat açısından daha ekonomik olması Web Yazılımlarının gelecekte daha fazla yaygınlaşacağını göstermektedir.

Web Yazılımının özellikleri nasıl olmalıdır?

Web Yazılım sadece internet üzerinde değil, talep ve ihtiyaca göre kapalı sistem networkler içinde hazırlanır. Web Yazılımı kapalı sistemde intranet denilen ofis içi networkte internete bağlı ya da değilken bile kullanılabilir. Lokal networkte kullanılabilir, aynı zamanda yazılım internete açılıp dışarıdan internete bağlı olan herhangi bir bilgisayardan çalıştırılabilir. Bu Web Yazılımın avantajlarından biridir.
Web Yazılım sayesinde web sayfalarında otomatik olarak istenen değerlerin bulunması, sorgu çağırma, hesaplama gibi çalışmalar ve bunların sonuçlarını istenen yerlere gönderebilirsiniz.
Web Yazılımının sunucu tabanlı yazılması gerekir. Bu yazılımın ve sorgulamaların sunucuda bulunan işlemciyi yormadan yazılması demektir. Kullanımda olan portallarda ya da web tasarımlarında bir sorgunun geç gelmesi ya da hata vermesinin nedenlerinden biri buna dikkat edilmemesinden kaynaklanır.

Yapılan web projelerindeki başarıyı sağlayan unsurların bir araya gelmesi gerekmektedir. Girişimcilerin yaptığı projeye inanması, buna gerektiği gibi emek vermesi ve bu alanda profesyonel denilebilecek bir Web Yazılım ekibiyle çalışmaktır. İyi sayılan bir Web Yazılımcı ile birlikte hareket etmek, web sitelerinin istenilen başarıyı sağlamasına yardımcı olacak önemli bir unsurdur.