Kurduğunuz web sitesinin durumunu gözlemek için geliştirilmiş en önemli araçların başında webmaster tools gelmekte.

webmaster tools yardımı ile siteniz sürekli gözlenmekte ve birçok istatistik veri sağlanmakta.

Sitenin zararlı yazılım içerip içermediği, aldığı trafik oranı, bu trafiğin kaynakları, gerekli takip araçlarının var olup olmadığı, sanal alemde başka siteler tarafından nasıl algılandığı, site içinde bağlantıların sağlıklı olup olmadığı gibi birçok bilgiyi sunan webmaster tools sitesinin sağlıklı bir şekilde çalıştığından emin olmak isteyenler için çok önemli bir araç.

Online olarak dünyanın her yerinden ulaşılabilen webmaster tools ile sağlanan verileri kullanarak sitenizde gerekli geliştirmeleri ve düzeltmeleri yapmanız mümkün.

Aynı zamanda sizinle ilgili aramaları da listeleyip bunlara göre içerik üretmeniz ve böylece daha sağlıklı ve yoğun bir trafik almanız da webmaster tools sayesinde kullanabileceğiniz bir avantaj.

webmaster tools uygulamasını kullanmak için ayrıca uzman olmaya gerek de yok. Sunulan veriler son derece anlaşılır. Yeter ki bunları düzenli bir şekilde takip edin ve doğru yorumlayın. Elinizin altında webmaster tools gibi bir yardımcı varken sitenizle ilgili vereceğiniz kararlar da son derece sağlıklı ve verimli olacaktır.